Pomysły na dom i ogród do samodzielnego wykonania w weekend

Pomysły na dom i ogród do samodzielnego wykonania w weekend

Prawdopodobnie nie masz zbyt wiele czasu w ciągu tygodnia, aby zająć się pracami konserwacyjnymi w swoim domu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zacząć się tym zajmować już teraz. Zamiast czekać z pracami remontowymi do weekendu, wykorzystaj dodatkowy wolny czas w jeden z pozostałych dni i zabierz się do pracy. Pierwszym krokiem w kierunku bardziej ekologicznego domu jest rozpoczęcie od małych zadań, które są stosunkowo tanie i łatwe do wykonania. W kilka następnych weekendów będziesz miał mnóstwo czasu, aby z czasem zwiększyć swój ekologiczny iloraz. Oto kilka świetnych pomysłów na weekendowe prace domowe typu „zrób to sam”, które pomogą zmniejszyć wydatki, ułatwią naprawy i sprawią, że Twój dom będzie bardziej komfortowy w dłuższej perspektywie.

Osady z twardej wody

Osady z twardej wody to problem, który dotyka wielu ludzi. Istnieją dwa główne sposoby powstawania tego problemu. Pierwszy z nich jest wynikiem odkładania się osadów mineralnych, które z czasem nagromadziły się w rurach wodociągowych. Bez względu na to, jak dobry jest system filtracji wody, w rurach mogą pojawić się osady mineralne. Drugi sposób powstawania osadów to twarda woda pochodząca z samego źródła. Możesz użyć zmiękczacza, aby usunąć minerały zawarte w twardej wodzie, ale jeśli masz do czynienia również z miękkim źródłem wody, nadal będziesz mieć do czynienia z osadami. Osady z twardej wody mogą powodować, że krany, prysznice, zlewy i inne urządzenia wyglądają mętnie, mają dziwny zapach i są ziarniste w dotyku. Można je usunąć, przepuszczając przez nie roztwór wody z octem. Najlepiej jest zlecić profesjonalnemu hydraulikowi obejrzenie rur; może on sprawdzić rury i usunąć wszelkie nagromadzone osady mineralne.

Czyszczenie kratek wentylacyjnych i opraw oświetleniowych

Kratki wentylacyjne znajdują się na wentylatorach sufitowych, nagrzewnicach i klimatyzatorach. Zazwyczaj są one wykonane z plastiku lub aluminium i pomalowane na czarno. Gdy się zakurzą, stają się rozmazane i brudne. Do ich czyszczenia można użyć miękkiej szmatki zwilżonej ciepłą wodą. Można też użyć niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń w zmywarce zmieszanego z wodą. Nie należy używać ściernych środków czyszczących ani zbyt dużej ilości wody, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię. Oprawy oświetleniowe są wykonane z różnych materiałów, a niektóre z nich mogą być żrące. Można je czyścić za pomocą niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Należy unikać stosowania środków czyszczących o właściwościach ściernych, ponieważ mogą one uszkodzić oprawę.

Nagromadzenie miękkiej wody

Zmiękczacz wody to świetny sposób na zmniejszenie ilości sodu, czyli soli, w wodzie. Sól dodaje się do wody, by nadać jej smak, ale zbyt duża jej ilość może uszkodzić instalacje wodno-kanalizacyjne, urządzenia i rośliny. Używając zmiękczacza wody, należy pamiętać, aby urządzenie pracowało na wodzie dejonizowanej lub destylowanej. Jeśli uruchomisz urządzenie używając zwykłej wody, uszkodzisz je, a zmiękczona woda nie będzie działać. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której jest miękka woda, musisz zmienić sposób korzystania z kranu. Można użyć czajnika do zagotowania wody i używać go zamiast kranu. Można też zainstalować w domu przepływowy podgrzewacz wody. Są to małe zbiorniki, które umożliwiają podgrzewanie wody na żądanie. Można ich używać do parzenia kawy lub herbaty, a także do płukania naczyń.

Wymień ostrze w wyłączniku centralnego odkurzacza

Jeśli wyłącznik centralnego odkurzacza zaczął hałasować, należy wymienić jego ostrze. Można to zrobić bez żadnych specjalnych narzędzi i jest to stosunkowo łatwe zadanie dla każdego majsterkowicza. Zasadniczo przełącznik jest sterowany za pomocą metalowego ostrza, które porusza się w górę i w dół wewnątrz okrągłej uszczelki. Gdy wyłącznik zaczyna hałasować, można po prostu przesunąć ostrze w górę kilka razy, aby wyciszyć hałas przed jego całkowitym zużyciem. Można to łatwo zrobić za pomocą śrubokręta. Jeśli chcesz mieć pewność, że ostrze wytrzyma dłużej, powinieneś wymieniać je co kilka lat. Można to zrobić, otwierając odkurzacz i wyjmując płytkę. Teraz wystarczy wymienić ostrze.

Zatrzymaj nieprzyjemne zapachy dzięki generatorowi ozonu

Nieprzyjemne zapachy w Twoim domu są powszechne i nie należy ich ignorować. W rzeczywistości są one często oznaką większego problemu, takiego jak pleśń lub uszkodzenie systemu HVAC. Można jednak szybko i łatwo sprawić, by dom stał się mniej przyjazny dla organizmów powodujących nieprzyjemne zapachy, stosując generator ozonu. Ozon to silny utleniacz, który jest stosowany do uzdatniania wody, żywności i leków na wiele chorób. Może być stosowany jako środek eliminujący nieprzyjemne zapachy, ponieważ zabija bakterie i wirusy, które są typami organizmów powodujących nieprzyjemne zapachy. Do użycia generatora ozonu potrzebna jest butelka z płynem do generatora O3 oraz hermetyczny pojemnik do przechowywania ozonu. Wystarczy wlać płyn do pojemnika na ozon i postawić pojemnik na równej powierzchni. Następnie włącz generator i pozostaw go na jedną godzinę.

Pozbądź się pleśni i grzybów za pomocą suchego lodu i octu

W wielu częściach kraju istnieje stały problem z pleśnią i grzybem w domach. Kiedy tak się dzieje, trudno jest pozbyć się pleśni, ponieważ może ona rosnąć w dowolnym miejscu w domu i nie ma źródła wilgoci. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się pleśni i grzybów w domu. Pierwszym z nich jest użycie suchego lodu, który zabije pleśń i grzyby. Pamiętaj, aby przed użyciem suchego lodu otworzyć wszystkie okna i drzwi. Możesz także użyć octu, aby usunąć pleśń. Wystarczy zmieszać równe części octu i wody, a następnie spryskać nimi zagrzybione miejsca. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie zabite, należy wyłączyć klimatyzację w domu i otworzyć wszystkie okna i drzwi, aby zarodniki pleśni mogły się wydostać.

Spraw, by Twój dom stał się bardziej komfortowy na dłuższą metę

Jeśli chodzi o zwiększenie komfortu w domu na dłuższą metę, możesz zrobić trzy rzeczy. Pierwszą z nich jest regularne wietrzenie domu. Gdy w domu jest zbyt ciepło, można czuć się niekomfortowo, a gdy jest zbyt zimno, można odczuwać ból. Najlepszym sposobem na to, by w domu nie było zbyt zimno lub zbyt ciepło, jest użycie klimatyzatora. Najbardziej wydajnym typem urządzenia jest klimatyzator centralny, ale równie skuteczny jest klimatyzator okienny. Termostat jest również przydatnym urządzeniem, ponieważ pozwala regulować temperaturę w domu. Powinien on być ustawiony w zakresie od 68 do 72 stopni Fahrenheita.

Podsumowanie

Utrzymanie domu w dobrym stanie jest kluczowe dla jego długowieczności i dobrego samopoczucia. Można to osiągnąć poprzez regularne czyszczenie powierzchni domu, wymianę wszystkich zepsutych lub zużytych części oraz sprawdzanie, czy nie ma poważniejszych problemów z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi lub HVAC. Podczas wykonywania tych czynności należy pamiętać, że nie należy się z nimi spieszyć. Należy sprzątać dom zawsze wtedy, gdy jest najmniej zajęty, aby nie zakłócać swojego planu dnia.

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented