Olej opałowy – pamiętaj o wymaganej rejestracji

Olej opałowy – pamiętaj o wymaganej rejestracji

Olej opałowy to powszechnie wykorzystywany materiał grzewczy. Jego stosowanie wiąże się z licznymi zaletami – systemy centralnego ogrzewania bazujące na kotłach olejowych wyróżniają się m.in. łatwością obsługi i wysoką efektywnością. Osoby decydujące się na ten rodzaj ogrzewania stają się niezależne od sieci ciepłowniczych. Aby legalnie obracać olejem opałowym i korzystać z niego, należy bezwzględnie pamiętać o pewnych formalnościach.

Zgłoszenie AKC-RU – podstawowa formalność

1 września 2020 roku zostały wprowadzone nowe regulacje prawne w obszarze dystrybucji olejem opałowym, o którym więcej przeczytać można na stronie ekoterm.pl. Zarówno konsumenci, jak i dystrybutorzy oleju opałowego, są zobowiązani do złożenia stosownego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU.  Dopełnienie tej formalności jest niezbędne, aby uzyskać status pośredniczącego podmiotu olejowego albo zużywającego podmiotu olejowego.

Gdzie złożyć zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU?

Zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU można złożyć na trzy sposoby. Jedną z form jest wybór papierowego formularza zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego. Wypełniony wniosek należy przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, który od czasu złożenia dokumentu ma 7 dni na wydanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego (druk AKC-PR/U), o ile formularz został prawidłowo wypełniony. Wniosek może zostać przekazany zarówno osobiście (pierwszy sposób), jak i pocztą tradycyjną (listem poleconym – drugi sposób).

Istnieje również możliwość dokonania rejestracji elektronicznie (trzeci sposób), za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl) albo www.podatki.gov.pl, czyli Portalu Podatkowego. Dostęp do opisanych platform jest możliwy z wykorzystaniem m.in. profilu zaufanego i bankowości elektronicznej. Jest to najwygodniejsza i najszybsza forma rejestracji.

Zakup oleju opałowego – pozostałe formalności

Uzyskanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uprawnia podmiot do legalnego obrotu lub zakupu oleju opałowego z obniżoną stawką akcyzy. Nie jest to jednak koniec formalności, o których należy pamiętać. 

Podmioty zużywające olej opałowy mogą posługiwać się kodami transakcyjnymi, które służą do potwierdzenia otrzymania dostawy oleju opałowego. W celu ich uzyskania należy wejść na portal PUESC, zalogować się i pobrać kody ze swojego konta.

Do potwierdzenia odbioru dostawy paliwa można również wykorzystać aplikację mobilną SENT Dostawy, dostępną w sklepach Google Play i App Store. Do korzystania z Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu są również zobowiązani dostawcy i przewoźnicy. Warto wiedzieć, że w sklepie Google Play znajduje się również aplikacja dla środowiska testowego (Sent Dostawy EDU), dzięki której można przetestować funkcjonalność systemu SENT bez konieczności podawania rzeczywistych danych. 

Gdzie kupić olej opałowy?

Aby mieć pewność co do jakości produktu i zgodności procedury zakupu z prawem, warto zdecydować się na zakup oleju opałowego u Autoryzowanego Dystrybutora Ekoterm. Procedura zakupu jest koordynowana przez doświadczoną kadrę pracowników, zorientowaną na bezpieczeństwo i potrzeby klienta. Zamówienie materiału grzewczego jest bardzo proste – wystarczy skontaktować się z jednym z dystrybutorów, obsługujących wskazany przez klienta region, i umówić na dostawę.

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented