W jaki sposób czyścić zmywarkę?

W jaki sposób czyścić zmywarkę?

Zmywarka to jedno z podstawowych urządzeń AGD, które znajduje się w każdej nowoczesnej kuchni. Kto z nas nie poczuł prawdziwej ulgi na myśl o tym, że już nigdy nie więcej nie będziemy musieli tracić czasu, ale też pieniędzy na mycie ręczne. Warto jednak pamiętać, że nawet najdroższa i najlepsza zmywarka wymaga od nas pewnych zabiegów, które zapewnią jej długowieczność. Jak czyścić zmywarkę i w jaki sposób ją konserwować, by już nigdy nie stać przed koniecznością ręcznego mycia naczyń?

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami

Niemiły zapach dochodzący z wnętrza zmywarki? Brudne naczynia, na które natrafiamy bezpośrednio po zakończeniu programu myjącego? To najważniejsze objawy brudnej zmywarki. Choć celem tego urządzenia AGD jest mycie naszych naczyń i przyborów kuchennych, to jednak sama w sobie zmywarka też musi być poddawana pewnym zabiegom pielęgnacyjnym. W pierwszej kolejności zajmiemy się domowymi i tanimi sposobami na doprowadzenie naszej zmywarki do odpowiedniego stanu.

Domowe sposoby czyszczenia zmywarki wymagają od nas wykorzystania octu oraz obecnej w każdej kuchni sody oczyszczonej. Jak postępować z octem? Wystarczy, że na dno zmywarki wylejemy zawartość 200 ml octu. Dodatkowo jeszcze przed uruchomieniem zmywarki wsypiemy solidną łyżkę sody oczyszczonej w miejsce wkładania tabletki do zmywarki. Kolejny krok to uruchomienie zmywarki na jeden z mocniejszych trybów działania. Po zakończeniu programu nasza zmywarka powinna być w doskonałym stanie. Nie zapominajmy dodatkowo o tym, by od czasu do czasu przetrzeć drzwi zmywarki, przepłukać filtr, a także zająć się odpowiednim opróżnieniem koszyczka z wszelkich pozostałości po jedzeniu. 

Czyszczenie zmywarki za pomocą specjalistycznych środków

Choć domowe sposoby czyszczenia używanej zmywarki są bardzo skuteczne, wciąż rosnącą popularnością cechują się dedykowane środki chemiczne do czyszczenia zmywarki. Kilku bardzo popularnych producentów produktów do zmywarek prześciga się w oferowaniu coraz to nowych, skuteczniejszych specyfików, których zadaniem jest doprowadzenie naszej zmywarki do idealnego stanu. Najpopularniejszymi specyfikami są środki do czyszczenia zmywarki zamknięte w małym pojemniczku. Wystarczy, że odkręcimy pojemniczek, i włożymy do wieczkiem do dołu, a następnie uruchomimy program zmywarki. Pamiętajmy przy tym, by program był uruchomiony przy pustej zmywarce. Innym produktem specjalistycznym są specjalne tabletki, które wkładamy na dno zmywarki podczas uruchamiania cyklu mycia. Tego typu produkty zapewniają nam cały 3-miesięczny cykl mycia zmywarki. Wystarczy, że każdego miesiąca uruchomimy program zmywarki, wkładając jeden raz specjalną tabletkę. 

Konserwacja zmywarki – podstawowe informacje 

Pamiętajmy o tym, że każde urządzenie, które ma kontakt z wodą, jest narażone na osadzający się kamień. Sposobem na prawidłową konserwację zmywarki jest regularne wykorzystywanie soli do zmywarki. Ta zapewni nam zachować optymalną twardość wody, co zminimalizuje ryzyko osadzania się kamienia. Dobrą praktyką jest także wykorzystanie odkamieniacza, który zapewni nam długą żywotność zmywarki bez konieczności wzywania specjalisty, który odkamieni zmywarkę.

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented