Kamizelka do garnituru – jaki rodzaj wybrać?

Kamizelka do garnituru – jaki rodzaj wybrać?

Garnitur to niepodważalna klasyka męskiej elegancji. Spodnie i marynarka, do tego koszula to tylko podstawowe elementy wyjściowego stroju. Bardzo ważną rolę pełnią dodatki wypełniające stylizację. Są to między innymi krawat, muszka, spinki, buty oraz kamizelka do garnituru. Kamizelki pasują nie tylko do garniturów. Można je nosić zarówno w połączeniu z luźniejszymi stylizacjami np. z jeansami i gładką koszulą. Noszenie kamizelek nie jest jednak takie proste. Należy dobrze dopasować jej rozmiar, a materiał i wykończenie dobrać odpowiednio do stylu. Aby uniknąć modowych wpadek, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi rodzajami kamizelek do garnituru

Kamizelka jednorzędowa

Wyróżniamy wersje z klapami i bez klap. Modele bez klap to zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce. Znacznie częściej jest noszony do garniturów i eleganckich stylizacji niż do luźnych casualowych stylizacji. Popularnym wzorem jest wzór w kratę. Jeśli chodzi o kamizelki z klapami, wyróżniamy wśród nich dwa rodzaje – kamizelki z klapami otwartymi i kamizelki z klapami ostrymi. Kamizelki z klapami dedykowane są do garniturów, ponieważ łącząc ją z zestawami codziennymi bardzo łatwo popełnić modową wpadkę. 

Kamizelka dwurzędowa

Ten rodzaj kamizelki charakteryzuje się dwoma rzędami guzików. Jest to rodzaj mniej popularny w Polsce. Tak samo jak w kamizelkach jednorządowych wyróżniamy wersje z klapami oraz bez klap. Ten rodzaj kamizelki bez klap bardziej nadaje się do strojów nieformalnych, niekoniecznie garniturów. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z materiałowymi spodniami, koszulą i krawatem. Najlepiej wyglądają na osobach o szczupłej posturze, ponieważ mogą optycznie poszerzać sylwetkę. Wersja z klapami ostrymi podobnie jak kamizelka jednorządowa bardziej zalecana jest do garniturów. 

Kamizelka wieczorowa 

Kamizelki można również nosić do smokingów, zastępując nimi pas smokingowy. Takie rodzaje kamizelek posiadają trzy lub cztery guziki i klapy. Nie występuje w wersjach kolorowych lub ze wzorami, zawsze jest czarna lub biała. Wyróżnia je to, że jest zapinana nisko, co stanowi widoczną różnicę na tle pozostałych kamizelek. W tym rodzaju kamizelki reguły są ściślej określone i nie ma miejsca na swobodne, modowe szaleństwo. Kiedyś kamizelki były kojarzone tylko i wyłącznie z garniturem. Stanowi to bardzo eleganckie dopełnienie stroju. Z upływem czasu i rozwojem mody kamizelki przestały funkcjonować tylko jako kamizelki do garnituru. Dzisiaj można je łączyć w przeróżnych stylizacjach. Jeżeli ktoś nie jest pewny swojego poczucia stylu, udając się do odpowiedniego sklepu, profesjonalna obsługa będzie służyć radom co, jak, z czym połączyć. Szukając kamizelki, nie jest już konieczne udanie się do eleganckiego sklepu z garniturami, smokingami i strojami wieczorowymi. Można je znaleźć w przeróżnych sklepach, które proponują odzież wieczorową i codzienną. Mężczyzna, chcąc dodać swoim ubraniom elegancji i chcąc poprawić swój styl, śmiało może dodać kamizelki do swojej codziennej garderoby. Odpowiednio łącząc je ubraniami i z innymi dodatkami, efekt będzie gwarantowany. 

więcej o kamizelkach męskich w XXI wieku przeczytasz też na blogu dastan.pl.

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented